Sankcja kredytu darmowego jest instytucją prawną mającą na celu ochronę praw konsumentów w ramach zawieranych przez nich umów kredytowych. Jej istota polega na umożliwieniu kredytobiorcy spłaty kredytu bez wszelkich związanych z tym stosunkiem prawnym kosztów (przykładowo odsetek kapitałowych i prowizji) w przypadku, gdy kredytodawca nie wywiązał się z obowiązków informacyjnych
nałożonych na niego przez ustawę o kredycie konsumenckim z 2011 r.
Najczęstsze naruszenia obowiązków informacyjnych przez kredytodawców
Katalog wszystkich informacji, których nieprawidłowe wskazanie w umowie kredytu konsumenckiego umożliwia konsumentowi skorzystanie z sankcji kredytu darmowego jest zawarty w artykule 45 ustawy o kredycie konsumenckim z 2011 r. Wyróżnić spośród tychże obowiązków informacyjnych należy konieczność wskazania przez kredytodawcę wysokości całkowitej kwoty kredytu, całkowitej kwoty do zapłaty przez konsumenta oraz rzeczywistej stopy oprocentowania kredytu (RRSO).
Najpowszechniejszym z naruszeń wspomnianych obowiązków informacyjnych jest błędne wskazanie zarówno RRSO, jak i całkowitej kwoty do zapłaty przez konsumenta, w wyniku nieznajdującego oparcia w przepisach naliczania przez kredytodawcę odsetek kapitałowych od pozaodsetkowych kosztów kredytu. Zgodnie bowiem ustawą o kredycie konsumenckim z 2011 r. odsetki te powinny być naliczane wyłącznie od kwoty rzeczywiście wypłaconej kredytobiorcy, którą jest całkowita kwota kredytu.
W przypadku umów oferowanych przez Santander Consumer Bank częstym naruszeniem wspomnianych obowiązków informacyjnych jest również błędne wskazanie całkowitej kwoty kredytu w wyniku uwzględnienia w jej wysokości kosztu składki ubezpieczeniowej, którego efektem jest również zafałszowanie wartości RRSO.
Jakie warunki musi spełniać umowa kredytu, aby możliwe było skorzystanie w jej przypadku z sankcji kredytu darmowego?
Zawarcie umowy po dniu 17 grudnia 2011 r. – skorzystanie z sankcji kredytu darmowego jest możliwe jedynie wobec umów zawartych nie wcześniej niż w dniu 18 grudnia 2011 r.
Konsumencki charakter sprawy - stroną umowy musi być osoba fizyczna, a celem kredytu nie może być finansowanie działalności gospodarczej. Naruszenie obowiązków informacyjnych – treść umowy kredytu musi naruszać obowiązki informacyjne wymienione w artykule 45 ustawy o kredycie konsumenckim z 2011 r.
Sprawdź informacje dotyczące Sankcji Kredytu Darmowego w poszczególnych Bankach i Firmach Pożyczkowych. Przekaż nam sprawę, a my zajmiemy się odzyskaniem Twoich pieniędzy.
Bank Pekao
BNP Paribas
Credit Agricole
VeloBank
Provident
Aasa
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie zwrócił się do Trybunału z następującymi pytaniami prejudycjalnymi... czytaj więcej
W świecie finansów i kredytów konsumenckich pojawiła się istotna kwestia, która może znacząco wpłynąć na Twoje finanse... czytaj więcej
Marzec 2024 roku okazał się kluczowym miesiącem dla ochrony konsumentów na rynku kredytowym.... czytaj więcej
14 grudnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w głośnej sprawie dotyczącej kredytów frankowych... czytaj więcej